Past USA Teams

Junior Ryder Cup - Past USA Teams

2020 Team USA - Kohler, Wisconsin

Boys
Luke Clanton, Nick Dunlap, Ben James, Bryan Lee, Caleb Surratt, Wells Williams
Girls
Anna Davis, Megha Ganne, Sophie Linder, Julia Misemer, Alexa Pano, Avery Zweig

2018 Team USA - Paris, France - Team USA 12 1/2 - Team Europe 11 1/2

Team USA 12 1/2 - 11 1/2 Team Europe
Boys
Akshay Bhatia, Ricky Castillo, Conon Claycomb, William Moll, Michael Thorbjornsen, Cole Ponich
Girls
Rachel Heck, Lucy Li, Yealimi Noh, Alexa Pano, Erica Shepherd, Rose Zhang

2016 Team USA - Minneapolis, Minnesota

Team USA 15 1/2 - 8 1/2 Team Europe
Boys
Wilson Furr, Noah Goodwin, Eugene Hong, Davis Shore, Patrick Welch, Norman Xiong
Girls
Alyaa Adbulghany, Hailee Cooper, Gina Kim, Lucy Li, Emilia Migliaccio, Kaitlyn Papp

2014 Team USA - Blairgowrie, Scotland

Team USA 16 - 8 Team Europe
Boys
Sam Burns, Austin Connelly, Brad Dalke, Gordon Neale, Davis Riley, Cameron Young
Girls
Sierra Brooks, Kristen Gillman, Amy Lee, Andrea Lee, Hannah O'Sullivan, Bethany Wu

2012 Team USA - Olympia Fields, Illinois

Team USA 14 1/2 - 9 1/2 Team Europe
Boys
Cameron Champ, Gavin Hall, Beau Hossler, Jim Liu, Scottie Scheffler, Robby Shelton
Girls
Casie Cathrea, Karen Chung, Casey Danielson, Alison Lee, Esther lee, Samantha Wagner

2010 Team USA - Gleneagles, Scotland

Team USA 13 1/2 - 10 1/2 Team Europe
Boys
Jim Liu, Denny McCarthy, Anthony Paolucci, Ollie Schniederjans, Jordan Spieth, Justin Thomas
Girls
Doris Chen, Ginger Howard, Cassy Isagawa, Alison Lee, Kristen Park, Emma Talley

2008 Team USA - Bowling Green, Kentucky

Team USA 22 - 2 Team Europe
Boys
Jeffrey Kang, Anthony Paolucci, Cameron Peck, Jordan Spieth, Cory Whitsett, Andrew Yung
Girls
Sarah Brown, Danielle Frasier, Jennifer Johnson, Erynne Lee, Tiffany Lua, Lexi Thompson

2006 Team USA - Newport, Wales

Team USA 6 - 6 Team Europe
Boys
Bud Cauley, Tony Finau, Philip Francis, Drew Kittleson, Joe Monte, Andrew Yun
Girls
Brittany Altomare, Cassandra Blaney, Esther Choe, Vicky Hurst, Isabelle Lendl, Kristen Schelling

16RC_Junior_P_CMYK_EST

2004 Team USA - Westfield Center, Ohio

Team USA 8 1/2 - 3 1/2 Team Europe
Boys
Josh DeForest, Josh Dupont, Kyle English, Tony Finau, Luke Guthrie, Chse Wright
Girls
Kelly Fuchik, Mina Harigae, Angela Oh, Annie Ormson, Jessica Smith, Tessa Teachman

2002 Team USA - Straffan, County Kildare, Ireland

Team USA 9 1/2 - 2 1/2 Team Europe
Boys
Travis Esway, Shaun Felchner, Taylor Hall, Adam Porzak, Colin Wilcox, Casey Wittenberg
Girls
Tiffany Chudy, Mallory Code, Stephanie Connelly, Jennifer Davis, Lauren Mielbrecht, Jenny Suh

16RC_Junior_P_CMYK_EST

1999 Team USA - Boston, Massachusetts

Team USA 10 1/2 - 1 1/2 Team Europe
Boys
Michael Barbosa, Jason Hartwick, Hunter Mahan, Matt Rosenfield, Ty Tryon, James Vargas
Girls
Erica Blasberg, Catherine Cartwright, Laigh Anne Hardin, Cheryl Hennessy, Ina Kim, Angela Rho

16RC_Junior_P_CMYK_EST

1997 Team USA - Sotogrande, Spain

Team USA 7 - 5 Team Europe
Boys
JC DeLeon, Bubba Dickerson, David Gossett, John Klauk, James Oh, Leif Olson
Girls
Beth Bauer, Laigh Anne Hardin, Angela Jerman, Blair O'Neal, Kim Rowton, Cimmie Shahan

Scroll to top